LPG Dönüşüm Sistemleri

Ücretsiz Tüvtürk Araç Muayene Randevu Alma Araç Muayene Randevu için linki tıklayınız.

Resimli anlatım ile aşama aşama tüvtürk istasyonlarından aracınız için araç muayene randevusu  nasıl alınır?

Lpg Rölanti Ayarı Sorunu

lpg-rolanti-ayariLpgli araç sahiplerinin önemli bir bölümünün sahip olduğu problemlerden biri de lpg rölanti ayarı sorunudur. Esasen lpgde çok yakma ve diğer lpg sorunları ile ilişkili bir sorundur. Motorun değişik devirlerde rölantide çalışması sağlanarak düz mantık çözümlerden önce aşağıda belirtilen hususlarda inceleme yapılması tavsiye edilir.

Öncelikle aracın benzinle çalışması esnasında rölanti problemi var mı ? kontrol edilmelidir. Eğer benzinde rölanti sorunu tespit edilmiyor ise gaz sistemi ile ilişkili muhtemel durumlar mercek altına alınır.

Vakum Emişi Problemi : Aracınızda vakumlu  lpg dönüşüm sistemi beyni mevcut ise,  vakum emişinde problem olabilir.  Aracın vakum emişi ile ilgili kısımlar kontrol edilmelidir.
Karbüratör Kelebeği Arızası : Karbüratörlü araçlarda karbüratör kelebeği arızalı olabilir. (Kelebek millerinin bulunduğu yerden hava alıyorsa.) Bu durum aracın hem LPG 'de hem de benzinde rölantisinin bozulmasına sebep olabilir.
Manifold Hava alması: Aracın Manifold 'u hava alıyorsa araç hem benzinde hem LPG 'de rölanti tutmaz.
Buji ve buji kabloları: Buji ve buji kablolarının eski veya kalitesiz oluşu LPG ve benzin rölantisini bozabilir.
Karbüratör alt takozu: Karbüratör alt takozu hava alıyorsa hem benzinde hem de LPG 'de rölanti bozulabilir. (Genelde rölanti yükselir.)
Lpg Dönüşüm Sistemi Beyni Diyaframı: Beyninin içinde bulunan diyaframın (tamir takımı) ömrü bitmiş olabilir. Bu sebepten diyaframda sertleşme görülür ve LPG rölanti ayarı genelde yapılamaz. (Lpg dönüşüm sistemi beyinleri diyaframlarının kullanım ömrü yaklaşık 50.000 KM 'dir) Diyafram patlak olabilir. Bu patlaklık genelde OTOGAZ istasyonlarındaki pompaların bir kısmının aşırı basınçlı olmasından kaynaklanabilmektedir. Aracın yüksek voltaj gönderen distribütörünün diyaframında problem varsa hem benzin hem de LPG 'de rölanti problemi görülebilir.
Lpg Dönüşüm sistemi beynindeki rölanti saplaması: LPG beynindeki rölanti saplamasından ayar çok iyi yapılmalıdır (prinç olan). Bu sebeple bu ayarın tecrübe sahibi usta kişiler tarafından yapılması önemlidir. Aksi takdirde LPG rölantisinden verim alınamaz.
Wenthouse problemi: Araçtaki Westenhouse problemli ise hem benzin hem de LPG rölantisi yapılamayabilir.
Avans ayarı: Araca ait avans ayarının bozuk olması hem benzin hem de LPG ' nin rölantisinin yapılamamasına sebep olabilir.
Lpg Dönüşüm sistemi beyni içindeki yağ: Beynin içindeki yağ ayda 1 kez boşaltılmalıdır. Beyindeki biriken fazla miktardaki yağ LPG rölantisinin bozulmasına sebep olabilir.
Motor hava çıkış yeri: Bazı araç motorlarında hava çıkış yeri mevcuttur. Bu hava çıkışının tıkalı olması hem benzin hem de LPG 'de rölantinin bozulmasına sebep olabilir.
Beyin bobini: Beynin bobinine düşük volt elektrik gidiyor olması LPG 'de rölantinin bozulmasına sebep olabilir. Beyinlerin elektronik olanlarında bobin yayı işlevini yitirmiş olabilir.

Son Güncelleme (Çarşamba, 20 Nisan 2011 14:41)

 

Son Yorumlar
  • arkadaşlar bende s60 vardı prıns memnundum,onu sattım tekrar s60t5 ald... Devamı...
  • ARKADAŞLAR YENİ MEGAN2 SEDAN ALDIM TARTARİNİ GAZ TAKILI ŞU AN 50 KURUŞ... Devamı...
  • slm arkadaşlar bende 2012 chevrolet cruze var hangi marka sıralı otoga... Devamı...
  • selam arkadaşlar ben 08/11/2013 tarıhınde aracım 87 bindeyken lpg takt... Devamı...
  • merhaba arkadaslar benım arabm renult 19 europa sıralı sıstem var .ati... Devamı...
  • selam arkadaslar aracımda lavato marka sıralı sıstem otogaz takılı ve ... Devamı...
  • gazi de hala sızdırmazlık veriliyor mu? gölbaşı kapanmış sanırım Devamı...
  • çözüm basit yeni bir sistem çıktı akıllı gaz ayarı güncellem diye kıs... Devamı...